استان خراسان شمالی

تلفن مرکز تماس شبانه روزی آموت بار

02152901

کل کشور تحت پوشش آموت بار است
استان خراسان شمالی آموت بار

یکی دیگر از استان های کشور خراسان شمالی می باشد که در شمال شرق ایران قرار دارد و مرکز این استان شهرستان بجنورد می باشد. استان خراسان شمالی با تصویب قانون دولت در سال 1383 و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.

مساحت این استان 28.434 کیلومتر مربع است که پانزدهمین استان بزرگ در ایران محسوب می شود. جمعیت استان خراسان طبق سرشماری که در سال 1395 انجام شد حدود 863.092 نفر می باشد. بجنورد و شیروان به ترتیب از شهرهای شلوغ این استان محسوب می شوند.

فاصله تهران تا خراسان شمالی در سال 1400

فاصله تهران با خراسان شمالی نیز حدود 675 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 11 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد.

در بخش حمل بار و ترانزیت ( ترانزیت چیست ) که بسیار زیاد در این محور دیده میشود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است، که این میزان از 2 تن شروع میشود تا 32 تن البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات  داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته میشود.

استان خراسان شمالی پیک آموت

شهرستان های استان خراسان شمالی

 • بجنور شیروان
 • اسفراین
 • مانه و سملقان
 • را و جرگلان
 • جاجرم
 • فاروج و گرمه

موقعیت جغرافیایی خراسان شمالی

خراسان شمالی با مساحت 28.179 کیلومتر مربع از شرق و جنوب توسط خراسان رضوی ، از غرب به استان گلستان و بخشی از قسمت جنوبی آن توسط استان سمنان محدود شده است. همچنین این استان از 8 شهرستان ، 22 شهر ، 19 بخش ، 40 دهستان و 862 روستا تشکیل شده است.

خراسان شمالی از نظر ناهمواری به دو دسته نواحی کوهستانی و پشن و هموار تقسیم بندی می شود. مرتفع ترین قله ای که در این استان قرار دارد قله شاه جهان در رشته کوه آلاداغ و پشت ترین نقطه ای که در استان خراسان شمالی می باشد روستای تازه یاب که ارتفاع آن از سطح دریا 400 متر می باشد ، ارتفاع متوسط استان 1.326 متر از سطح دریا می باشد.

کوه‌های استان خراسان شمالی به دو بخش رشته‌ کوه کپه داغ و رشته‌ کوه آلاداغ تقسیم می‌شود این کوه‌ها از کوه‌ های جوان به وجود آمده و همچنین حاصل آخرین حرکات کوه زایی دوران سوم است. رشته‌کوه آلاداغ به وسیله کوه‌های کم‌ارتفاع به رشته‌کوستانی شاه کوه البرز می‌رسد، این اتصال در غربی‌ترین منطقه در حوالی جاجرم رخ می‌دهد.

برای اطلاع از جمعیت و مناطق دیدنی استان آذربایجان غربی روی لینک بزنید.

مشخصات شهرستان های استان خراسان شمالی

 • جمعیت بجنورد 370/326 نفر باوسعت 5800 کیلومترمربع.
 • جمعیت اسفراین 685/132 نفر باوسعت 5192 کلیومترمربع.
 • جمعیت شیروان 465/164 نفر باوسعت 3789 کلیومترمربع.
 • جمعیت جاجرم 737/61 نفر باوسعت 5879 کلیومترمربع.
 • جمعیت مانه وسملقان 780/92 نفر باوسعت 5978 کلیومترمربع.
 • جمعیت فاروج 381/61 نفر باوسعت 1736 کلیومترمربع.

دامپروری در استان خراسان شمالی

قطب کشاورزی ودامپروری شرق ایران ، استان خراسان شمالی است تنوع اقلیم ومساعدبودن شرایط آب وهوایی ، موقعیت بی نظیری رانصیب این استان نوپاکرده است که تولیدبیش از 57 نوع محصول کشاورزی وباغی ، توان بالای این خطه رادرتولیدمشخص می سازدوسعت مراتع این استان 5/2 میلیون هکتار ، جنگلهای پهن برگ 30 هزارهکتار ، سوزنی برگ 35 هزارهکتار ، اراضی دیم کشاورزی 250 هزارهکتارواراضی آبی 170 هزارهکتارمی باشد.

کارخانه های استان خراسان شمالی

مجتمع پتروشیمی ، کارخانه سیمان ، کارخانه پلاستیک بجنورد ، کارخانه آرد ، شرکت آذین فورج ، کارخانه تولید انواع لوله و پروفیل فلزی بجنورد ،

کارخانه ساخت و تولید دستگاه های جوش القایی و کوره القایی بجنورد ، مجتمع فولاد اسفراین ، کارخانه لوله گستر اسفراین ، نیروگاه برق ، کارخانه قند شیروان ، کارخانه الیاف شیروان

کارخانه فراورده های گوشتی ، کارخانه کشت و صنعت ، کارخانه خوراک دام ، صنایع کشمش و زعفران،

کارخانه های پنبه پاک کنی ، صنایع کشاورزی ، صنایع غذایی ، صنایع ساختمانی ، کارخانه لبنیات ،

از کارخانجات و تولیدی های استان خراسان شمالی می باشد.

بسیاری از محصولات این استان به دیگر استان ها و کلان شهرهای ایران از جمله تهران ، اصفهان ، اهواز و… ارسال می شود. ارسال محصولات غذایی نیاز به ماشین های مخصوص یخچالدار دارد. همچنین باربری از این استان به استان های دور کشور مانند اهواز دارای هزینه زیاد می باشد.

سامانه باربری آموت بار بزرگ ترین و هوشمند ترین سامانه باربری دارای 34 نمایندگی فعال در ایران می باشد. سامانه آموت بار پایین ترین هزینه را نسبت به سایر باربری ها دریافت می کند تا با پرداخت کمترین هزینه مطمئن ترین و سریع ترین باربری را تجربه کنید.

آیشارهای استان خراسان شمالی پیک آموت

زبان مردم خراسان شمالی

زبان مردم خراسان شمالی فارسی ، تات ، رازی ، کرد کرمانج ، ترکمن ها و ترک های خراسان می باشد. میزان درصد ترکهای این استان 30.5 ، فارسی زبانان 20 درصد ، کرمانج ها 38.5 درصد ، تات ها 6.2 درصد و ترکمن ها 6.2 درصد می باشند.

اقلیم خراسان شمالی

خراسان شمالی به لحاظ اقلیمی در منطقه نیمه ‌خشک کشور قرار دارد. ۱۳٫۰۵ درجه سانتی‌گراد میانگین دمای سالیانه استان است ، حداکثر دما در تابستان تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد زیاد می‌شود.خراسان شمالی ستان 1.326 متر از سطح دریا می باشد.شد روستای تازه یاب که ارتفاع د. مرتفع ینه بهترین و سریع ترین نوع باربری را تجرب

از نظر بارش نیز باید گفت در فصل زمستان و فروردین ماه بارش به حداکثر می‌رسد. میانگین بارندگی سالیانه استان ۲۳۰ میلی‌متر است که بیشترین آن ۴۶۸ میلی‌متر گزارش شده، حداقل بارندگی نیز ۱۲۰ میلی‌متر بوده است.

مناطق دیدنی استان خراسان شمالی در سال 1400

 • تفریحگاه معروف بش قارداش در بجنورد
 • پارک بابا امان در بجنورد
 • چشمه آب گرم ایوب پیغمبر در 80 کیلومتری شمال شرقی بجنورد
 • روستای گردشگری اسفیدان در بجنورد
 • روستای رویین در اسفراین
 • ارگ تاریخی بلقیس در اسفراین
 • حسینیه جاجرمی بجنورد
 • کوشک باغ علی آباد در بجنورد
 • شهر تاریخی بلقیس در اسفراین
 • معبد اسپاخو در شهرستان مانه و سملقان
 • موزه و عمارت مفخم در بجنورد
 • قلعه جلال الدین گرمه

از زیباترین مناطق دیدنی استان خراسان شمالی می باشند.

همچنین تفریحگاه بش قارداش، كوشک باغ علی‌آباد، حسينيه جاجرمی، روستای رویین، شهر تاریخی بلقیس، معبد اسپاخو، عمارت مفخم و قلعه جلال‌الدین گرمه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند.
آموزش و پرورش

در سال تحصیلی ۸۳–۸۲ تعداد کل دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی در سطح استان ۱۷۴۳۳۳ نفر بوده‌ است ؛ که از این تعداد ۴۶٫۸ ٪ در مقطع ابتدایی و ۲۷ ٪ در مقطع راهنمایی و ۱۵٫۹ ٪ در مقطع متوسطه و ۶٫۷ ٪ در مقطع متوسطه رشته‌های فنی و حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند.
شاخص تراکم دانش آموز در کلاس در دو مقطع ابتدائی و راهنمایی وضعیت مطلوب تری را از متوسط کشور نشان می‌دهد ، اما در مقطع متوسطه در مقابل متوسط ۲۵/۵ نفر در کلاس ، وضعیت در استان ۲۷ نفر می ‌باشد.

مراسم کشتی استان خراسان شمالی

مسابقات کشتی چوخه در اسفراین در روز ۱۴ فروردین هر ساله برگزار می‌شود ، گود زینل خان در اسفراین هر ساله با چندین مسابقه استانی و کشوری معتبر برگزار می‌شود.

همچنین جام کشتی برادران زهرایی هم در شیروان و گود امام مرشد فاروج برگزار می‌شود.

مسابقات کشتی با چوخه در جاجرم نیز از قدمت زیادی برخوردار است و همه ساله در ایام نوروز و برخی اوقات دیگر با شکوه خاصی در جاجرم برگزار می‌شود.

مناطق دیدنی استان خراسان شمالی پیک آموت

تفریحگاه های استان خراسان شمالی

 • شهرستان اسفراین
 • شهرستان بجنورد
 • شهرستان مانه و سملقان
 • شهرستان شیروان
 • شهرستان جاجرم
 • شهرستان آجیلی فاروج
 • شهرستان گرمه
 • شهرستان راز و جرگلان

تفریحگاه شهرستان اسفراین

دهکده توریسی روئین و سد بیدواز و غار برقیستان در شهر زیبای صفی‌آباد و دره جاج سست در اسفراین ، شهر بلقیس ، امام زاده بابا قدرت

تفریحگاه شهرستان بجنورد

روستای پیغو ، کمپ گلستان ، آبشار حمید ، دره بازخانه ، دره فیروزه ، آیینه و خانه عمارت مفخم ، کوشک علی آباد ، حسینیه جاجرمی ، حمام عسگری ، کاروانسرای سبزه میدون ، پارک بش قارداش ، پارک بابا امان

تفریحگاه شهرستان مانه و سملقان

روستای شیرآباد ، آبگرم مهمانک ، آبشار زوعلیا ، روستای درکش ، آبشار بیار ، آتشکده اسپاخو ، تپه باستانی ریوی

تفریحگاه شهرستان شیروان

آبشار زبای اسطرخی ، تپه ارگ باستانی شیروان ، باداملق ، اسطرخی ، دریاچه سد بارزو ، غارهای دستکند هنامه ، روستاهای پلکانی و بکر زوارم و گلیان ، حصار پهلوانلو ، حمام تاریخی پیرشهید ، مناطق حفاظت شده ییلاقی گلیل و سرانی

تفریحگاه شهرستان جاجرم

پل چوبی ابریشم ، قلعه جلال الدین ، سردابه جاجرم ، ارگ کاظم خان جاجرم ، مسجد جامع جاجرم ، نرین قلعه جاجرم ، کوشک جاجرم ، تپه پهلوان جاجرم ، تنگه جاجرم ، کوه بابای جاجرم

تفریحگاه شهرستان آجیلی فاروج

حمام فاروج ، تپه خلق آباد ، تپه خبرآباد ، تپه چکی ، سد چری ، غار تاریخی تبریان ، برج استاد ، درخت 500 ساله اسفجر ، گلور تپه و کول تپه ، امام مرشد ، امام زاده عبدالله رحمان خرق ، دره خسروی ، قلعه شاه جهان ، حمام روستای استاد

تفریحگاه شهرستان گرمه

رباط عشق ، روستای رشت ، رباط قره بیل ، مسجد جامع درق ، تپه قلعه کهنه کند ، امام زاده حمزه دهنه شیرین ، روستای تاریخی آردین ، امام زاده بابا قدرت ، غار برقیستان ، نظرگاه امام علی گرمه ، غار کفترک درق ، رباط قره بیل ، آب انبار و راه های قدیمی مسیر درق و شاهرود ، یادبود و گلزار شهدای درق ، قلعه قدیمی دهی درق ، شهر باستانی ده هزار ساله راونیز

تفریحگاه شهرستان راز و جرگلان

سد غلامان ، بوم گردی یوقان برج در بخش غلامان به همراه اسب سواری ، بوم گردی جرگلان ، سد چندیر جرگلان ، اسب ترکمن

منبع سایت : آموت بار

, , , ,

مطالب مرتبط دیگر

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.