تاریخچه باربری و اتوبار

تلفن مرکز تماس شبانه روزی آموت بار
کل کشور تحت پوشش آموت بار است
تاریخچه باربری و اتوبار پیک آموت

به طور کلی واژه باربری و اتوبار به معنای جابجايی و انتقال کالا از جايی به جای ديگر است. البته می تواند تحت شرایط گوناگون با جزییاتی کاملا متفاوت انجام گیرد. تاریخچه باربری از گذشته تا امروز يکي از دغدغه های مهم انسانی از ابتدايی ترين تا پيشرفته ترين مراحل پیشرفت و توسعه تمدن ها بوده است. جابه جایی مایحتاج زندگی، بذر کشاورزی و محصولات همه در ابتدای شکل گیری تمدن ها امری غیر قابل اجتناب بوده اند.

بشر برای تسهیل در کارها چرخ را اختراع کرد و حیوانات را برای حمل ونقل به کار گرفت و کم کم برحسب محیط زندگی اش حمل ونقل را به شکل های مختلف و متفاوت ایجاد کرد. حمل دریایی و کشتی سازی و جابجایی زمینی که از پیاده و استفاده به حیوانات کم کم به ارابه های بزرگ تر و بهتر تغییر یافت و به این دلیل تجارت و جابجایی بین شهرها، کشورها و قاره ها رونق گرفت.

به طور کلی در جابجایی و حمل و نقل دو واژه مهم وجود دارد که عبارت از «راه ها» و «وسایل نقليه جابجایی» است. با پیشرفت تکنولوژی در عصر ارتباطات، راه ها دچار تغییرات عمده شده و راه های زمينی هوایی و دريایی با کيفيت های بسيار بالا ساخته شده اند. همچنین برخلاف گذشته که انسان ها مجبور به طی مسافت های طولانی به صورت پباده یا با حیوانات بودند، امروزه استفاده از وسايل نقليه غول پيکر و سريع السير و با امکانات بسیار بالا به روندی ضروری تبدیل شده است.

پیشنهاد ویژه پیک آموت: بیمه باربری و بارنامه اتوبار 

شبکه حمل و نقل و جابجایی امروزی دنیا

ثمره فرایند تكامل تدریجی و تغییرات بنیادی زندگی انسان و دگرگونی‌های اساسی در امر تولید، توزیع، مصرف و پیشرفت‌های فنی است كه طی قرون متمادی حاصل شده است. آشنایی انسان با پدیده حمل و نقل به زمان‌های باستان مربوط می‌شود، درواقع حمل و نقل و ارتباطات، همزمان با پیدایش انسان و با گسترش تمدن و فرهنگ انسانی، توسعه و تكامل یافته است.

این روند تکامل تدریجی بوده است و در هر دوره، پاسخ به توسعه روزافزون تولید و پراكندگی ناهماهنگ منابع.به نوآوری و پیشرفت‌های موفقیت‌آمیزی در زمینه حمل و نقل منجر شده است.

انقلاب صنعتی قرن نوزدهم تغییرات بنیادی وسیعی در زمینه مسایل حمل و نقل به وجود آورد، قبل از توسعه ماشین بخار، به جهت هزینه زیاد و كارایی كم حمل و نقل زمینی، حمل محموله‌های تجاری و صنعتی از طریق دریا انجام می‌شد. پیدایش ماشین بخار در قرن هیجدهم و كاربرد آن در قرن نوزدهم نقطه عطفی در صنعت باربری، اتوبار و حمل و نقل به شمار می آید.

این تکنولوژی ابتدا در وسایل نقلیه دریایی و در وسایل حمل و نقل زمینی سبب به وجود آمدن انقلاب عظیم صنعتی شد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله باربری تهران 1400 پیشنهاد می شود.

تاریخچه باربری و اتوبار در ایران

تاریخچه باربری و اتوبار در ایران

کشور ايران کشوری با تمدن باستانی کهن است. در ميان ايرانيان جابجایی، باربری، حمل و نقل و ایجاد راه و راهسازی دارای سابقه طولانی است که در دوران باستان و در دوره های پس از آن نیز همواره وجود داشته است. بر همين اساس بايد علل گرايش ايرانيان را به راهسازی و به تبع آن توسعه و افزايش مهارت آنها در اين بخش تا اندازه زيادی ناشی از شرايط و ويژگي های حاکم بر سرزمين ايران دانست.

تمدن و موقعیت جغرافیایی ایران باستان و ارتباط ایرانیان با مصریان و ملل مشرق زمین و خاورمیانه موجب شد كه ایرانیان 700 سال قبل از میلاد، در كار دریانوردی و ساخت شناور مهارت یابند و قرن‌ها حاكمیت خود را در دریاهای اطراف حفظ كنند و زمینه‌های لازم برای تبادل فرهنگ و اشاعه تمدن خود را فراهم سازند.

باربری در دوران هخامنشی

مراودات بازرگانی و مالی، گسترش تسهیلات جابجایی و حمل و نقل و توسعه راه‌های ارتباطی و تاسیسات جانبی راه‌ها و مسئله حفاظت و امنیت راه‌ها برای تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی از ارکان مهم محسوب می شود.

در دوره اشكانیان تجارت و حمل و نقل رونق بیشتری یافت و تجارت و حمل و نقل بین‌المللی دارای اهمیت قابل توجهی شد. در دوره ساسانیان روند پیشرفت امور باربری ادامه یافت و بستر جابجایی و توسعه حمل و نقل تا اروپا و آفریقا فراهم شد.

تغییرات و تحولاتی كه در جریان قرون هیجدهم و نوزدهم از طریق تكامل فنی وسایل نقلیه به وجود آمد. انگیزه‌های اساسی در تغییرات بنیادی نظام‌های حمل و نقل پدید آورد كه با افزایش سرعت و كارآیی خدمات حمل و نقل همراه بود. این پیشرفت‌های تكنیكی هم راستا با انقلاب صنعتی حاصل شده بود.

در این زمان ایران در راستای تحولات جهانی در زمینه حمل و نقل.که از دیرباز در مسیر جاده ابریشم (از بهترین راه‌های جهان بود)، قرار گرفت. این راه.به عنوان شاهراه بین‌المللی مطرح و برای پاسخگویی به این جایگاه جهانی، اولین تشكیلات حمل و نقل كشور با احداث استراحتگاه و تسهیلات جانبی به توسعه امور حمل و نقل پرداخته و اولین تشكیلات حمل و نقل به نام دیوان یا «دیوان برید» كه زیر نظر حكومت اداره می‌شد و وظایف راه و ترابری كنونی را انجام می‌داد، عهده‌دار احداث، حفظ، نگهداری و مرمت راه‌ها بوده است.

باربری در دوران قاجاریه

اصولاً حمل بار با کامیون بین شهرهای داخل کشور مرسوم بوده است. شغل رانندگی در آن زمان، چه راننده سواری و چه کامیون های باری بسیار مهم و ارزنده بود. کامیون ها قدرت زیادی برای حمل بار را نداشتند و از نظر سرعت هم بسیار کند بودند، راه ها مهندسی ساز نبود، در زمان جنگ جهانی دوم یکباره تحول بزرگی در حمل ونقل کشورمان ایجاد شد و آن حمل هزاران تن بار از بنادر جنوب ایران، از بندرهای خرمشهر و بندر امام خمینی (بندر شاهپور) به مرزهای شمالی ایران، مرزهای جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان از راه تبریز و جلفا بود.

روزانه صدها کامیون با بار تحویل مقصد نهایی می شدند، رانندگان تماماً ایرانی بودند. اداره کننده این تشکیلات یک شرکت انگلیسی به نام UKCC بود. او ده ها کارمند انگلیسی و ایرانی که به زبان انگلیسی آشنا بودند، در اختیار داشت.

راه آهن های دولتی

از راه آهن دولتی ایران از بندر خرمشهر تا بندر گز ـ بندر ترکمن امروز هم با ظرفیت بسیار بالا استفاده می شد. این حمل ونقل بزرگ اثر بسیار خوب و مثبتی بر حمل ونقل زمینی کشورمان گذاشت که نشانده نقش موسسات و شرکت های باربری و اتوبار بزرگ و متخصص در پیشبرد اهداف توسعه ای باربری، اتوبار و حمل و نقل نیز بود. پس از جنگ جهانی دوم با همت ایرانیان ماک های تجاری در حمل ونقل ایران رونق گرفت، این کامیون ها در کار حمل ونقل
حرف اول را می زدند. ماک های جنگی خدمات بسیار ارزنده ای در کار حمل ونقل کشورمان انجام دادند. از آن زمان به بعد می توان گفت کار کامیون داری منطقه ای و استانی شد.

برای مثال از کشورهای اروپا و روسیه و خاور دور با قطار به جلفا بار می رسید که از اتحاد جماهیر شوروی هم می گذشت، پس از آن، نخستین ساختار تشكیلاتی كشور به سبك نوین در سال 1285 تحت عنوان «اداره كل طرق و شوارع» در وزارت فواید عامه شروع به كار كرد و با تكامل جهانی تشكیلات حمل و نقل در جهان، در پاسخگویی به نیازهای نوین، وزارت راه و ترابری شامل چهار بخش عمده: معاونت حمل و نقل جاده‌ای، شركت راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ ایران، هواپیمایی جمهوری اسلامی‌ ایران و سازمان بنادر و كشتیرانی، عهده‌دار مدیریت حمل و نقل كشور شد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله حمل خرده بار پیشنهاد می شود.

باربری و اتوبار

باربری و اتوبار

در ادامه وظیفه معاونت حمل و نقل جاده‌ای كشور به سازمان حمل و نقل و پایانه‌های كشور محول شد و تا پیش از آغاز قرن اخیر، راه‌های كشور عمدتاً به صورت خاكی بودند؛ اما به تدریج طی قرن اخیر اندك اندك، جاده‌های آسفالت و بزرگراه‌ها احداث شدند و وسایل حمل و نقل نیز توسعه و گسترش یافتند، به طوری كه امروزه تقریباً تمام راه‌های ارتباطی بین شهرهای كشور آسفالت هستند.

خطوط راه‌آهن نیز با گذشت زمان و گسترش تسهیلات حمل و نقل از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و موجب سهولت در حمل محموله‌های سنگین بین مناطق مختلف را فراهم آورده اند. خطوط هوایی مانند سایر زیر بخش‌های حمل و نقل، در قرن كنونی به سیستم حمل و نقل كشور پیوسته و موجب كاهش زمان سفر و مسافرت راحت برای مسافران و حمل بار در كشور شده است.

پیک آموت، ارائه کننده خدمات باربری وانت و نیسان بار در تهران و شهرستان ها

شرکت باربری پیک آموت به صورت شبانه روزی در سراسر شهر تهران و شهرستان ها به صورت تخصصی آماده ارائه خدمات در زمینه های حمل اثاثیه منزل، باربری تهران به شهرستان و باربری با نیسان و وانت است.

خدمات پیک آموت عبارت است از:

  •  ارسال ماشین باربری متناسب با حجم بار مشتری و راننده باتجربه
  •  بسته بندی تمام وسایل توسط کارگران با تجربه به صورت کاملا حرفه ای
  • اعزام کارگر ماهر برای حمل بار به تمام مناطق تهران
  • حمل اثاثیه منزل، سازمان ها و…
  • حمل وسایل بزرگ مانند پیانو، یخچال ساید بای ساید و…
  • ارائه خدمات باربری به صورت شبانه روزی
  • باربری تهران به تمام شهرستان های کشور
  • رعایت حقوق مشتریان برای جلب رضایت و اعتماد آنها
  • و…

شما می توانید برای آگاهی بیشتر از خدمات و ارتباط با دفتر مرکزی آموت بار با شماره 02188520204 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط دیگر