طرح ترافیکی زوج و فرد اصفهان

طرح ترافیکی زوج و فرد اصفهان که از شهریورماه سال 98 آغاز شده است یکی از طرح هایی می باشد که به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش حجم تردد در قسمت های پر جمعیت و پر رفت و آمد اصفهان ادامه خواهد داشت .طرح ترافیکی  شهر اصفهان از درب منازل آغاز گشته و در حال اجراست.

بنابر افزایش شیوع ویروس کرونا در اصفهان و پیشرفت رو به جلو آن در بین شهروندان این تدبیر اندیشیده شده است تا مردم از درب منازلشان طرح ترافیکی  را اجرا کنند.و این طرح هم برای کاهش شیوع کرونا و هم کاهش پیدا کردن تردد هاست که بر هر فرد بر اساس رقم آخر شماره پلاک خود می تواند در روز های زوج یا در روز های فرد در مناطقی که در طرح وجود دارند تردد کنند.در ادامه حدود 900 هزار خودرو در استان وجود دارد که با اجرای طرح ترافیکی محدوده اصفهان می توان میزان آن ها را به حداقل یا صفر رسانید.

محدوده زوج و فرد طرح ترافیکی اصفهان

همچنین همان طور که در جریانید اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی و گردشگری شناخته می شود.بنابراین میزان ترافیک و حجم تردد ها بسیار زیاد و سنگین است که حتما باید برای این ترافیک ها تدبیری اندیشید.که با اجرای طرح ترافیکی محدوده اصفهان می توان تا حدودی در این زمینه موفق شد.تمام جاهای گردشگری در شهر اصفهان آماده پذیرایی از گردشگران بودند که با آمدن ویروس کرونا همه آن ها جایگزین محدوده زوج و فرد در اصفهان شد که همان طور که گفته شد از درب منازل این طرح ترافیکی لازم الجراست.

در این طرح ترافیکی  شهر اصفهان هیچ استثنایی برای هیچ ماشین و خودرویی وجود ندارد و همه خودرو ها برای تردد باید از این طرح پیروی کنند.بعد از شهر های تهران و مشهد اصفهان نیز به عنوان پر جمعیت ترین استان در کشور است که همیشه مشکل ترافیک های سنگین و آلودگی های موجود در این شهرها به عنوان یک معضل بوده است وجود طرح ترافیکی شهر اصفهان در مراکز شلوغ شهر می تواند کمک زیادی در کاهش ترافیک ها و در پی آن کاهش ترافیک ها کند.در قسمت مرکز شهر به دلیل وجود مراکز عرضه خدمات،مراکز دولتی و اقتصادی و وجود موتور سواران و خودروهای زیاد باعث به وجود آمدن ترافیک های سنگین شده است.با اعمال طرح ترافیکی زوج و فرد شهر اصفهان تا حدودی از ترافیک و تردد خودروها در سطح شهر کاهش یافته است و از آلودگی‌های محیطی نیز جلوگیری شده است.

ساعات طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد شهر اصفهان

اعمال طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد  به دلیل اینکه ممکن است با خطاهای انسانی رو به رو شود و به درستی نتوان پلاک ها را خواند و تشخیص داد که زوج است یا فرد از سیستم های مکانیزه در طرح ترافیک استفاده شده است که در این سیستم دوربین های هوشمند پلاک خوان را در اصفهان نصب کرده اند تا راحت تر بتوان پلاک های درون طرح را از غیر طرح تشخیص داد و آن خودرویی که غیر مجاز وارد طرح ترافیکی  شده است را اعمال قانون کنند.

ساعات اجرایی این طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد در دو بازه زمانی در روز می باشد که در صبح از ساعت 8 الی 13 می باشد. و در بعد از ظهر ها از ساعت 16 الی 21 اعمال می شوند. اگر طرح ترافیکی شهر اصفهان در روز زوج باشد خودرو هایی با شماره پلاک 2,4,6,8 به عنوان خودرو های زوج در روز های شنبه ،دوشنبه و چهارشنبه می توانند در این ساعات گفته شده تردد داشته باشند.اما طرح ترافیکی شهر اصفهان مربوط به روز فرد باشد خودرویی با شماره پلاک 1,3,5,7,9 می تواند در روز های یکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه می توانند تردد کنند و شامل اعمال قانون نیز نشوند.ودر روز جمعه که به عنوان تعطیل رسمی به حساب می آید هیچ طرح ترافیکی محدوده زوج و فردی اعمال و اجرا نمی شود و هر خودرویی اجازه تردد در شهر را داراست.

از آنجایی که تهران نیز جزو کلان شهرها به حساب می آید و جمعیت بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است. از این رو نقشه محدوده طرح ترافیکی تهران 99 نیز میتواند برای افراد ساکن در این منطقه بسیار مفید باشد.

محدوده طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد شهر اصفهان در کدام قسمت های شهر است؟

با وجود دانستن نقشه قسمت های موجود در طرح ترافیکی اصفهان بهتر می توانید برای انتخاب مسیر خود اقدام کنید و در عین حال به طور غیر مجاز نیز وارد طرح ترافیکی زوج و فرد نیز نشوید‌.این طرح در اصفهان از میدان امام علی شروع شده و به خیابان عبدالرزاق می رسد.سپس وارد چهار راه تختی می شود.از خیابان مسجد سید و خیابان آیت الله کاشانی گذشته و به فلکه چهار سوق  و چهار راه دکتر بهشتی می رسد.از خیابان شهید مطهری به میدان انقلاب اسلامی رفته .وارد خیابان کمال الدین اسماعیل شده به میدان خواجو و چهار باغ خواجو رسیده .از خیابان نشاط در نهایت به خیابان هاتف می رسد.

می توان گفت طرح محدوده زوج و فرد شهر اصفهان از شمال به خیابان مسجد سید و خیابان عبدالرزاق،از سمت شرق به خیابان هاتف و خیابان نشاط و سپس خیابان چهارباغ خواجو،از سمت جنوب به خیابان کمال الدین اسماعیل و مطهری ،از سمت غرب نیز به خیابان دکتر بهشتی و خیابان کاشانی می رسد یعنی به عبارتی دور تا دور مسیر نقشه موجود در طرح را فراگرفته است.

در مناطقی که در این محدوده ترافیکی قرار دارند، باربری های متعددی انجام می شوند که تمامی آن ها به صورت مجوزدار وارد آن ها می شوند که از آن ها می توان به باربری محدوده 15 خیام خرداد، باربری محدوده صفادشت تهران و باربری محدوده شهرک صنعتی شیراز اشاره کرد.

صدور کارت ویژه تردد در طرح ترافیکی 

اگر فردی در منطقه طرح ترافیکی اصفهان دارای منزل مسکونی است و همچنین در آن منزل سکونت دارد .برای اینکه در تردد خود دچار مشکل نشود و در حین تردد جریمه نیز نشود.به پورتال شهر اصفهان مراجعه کرده و درخواست خودش را ثبت کند .با جمع آوری اطلاعات آن ها از سوی پورتال شهر اصفهان دیگر در صورت تردد در طرح ترافیکی اصفهان نگران جریمه و مشکل نیز نباشید.

قوانین موجود در طرح ترافیکی اصفهان

با وجود اعمال طرح ترافیکی  قوانینی نیز اعمال شده است تا افراد از اجرای آن سرباز نزنند.این طرح برای کاهش تردد های شهر اصفهان بوده است تا هم از ترافیک های سنگین جلوگیری شود و هم مانع انتشار ویروس کرونا شود.با اجرای طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد هر خودرویی چه بومی و چه غیر بومی اگر بر خلاف آنچه که گفته شد یعنی اگر بر اساس شماره پلاک خود در روزی غیر از روز مربوطه و همچنین در ساعتی غیر ساعت های گفته شده تردد کند شامل جریمه و اعمال قانون می گردد.

ساعات 8صبح الی 13 و 15 عصر الی24 تا قبل از عید در حال اجرا بود که بعد از بیشتر شدن ویروس کرونا و همچنین رعایت نکردن گروهی از همشهریان و تردد های بی جا و غیر مجاز در سطح شهر باعث شد تا این ساعات تغییر کرده و به صورت یک سره از 7 صبح تا 12 شب طرح زوج و فرد شهر اصفهان اعمال و اجرا می شود.

شرکت های معروف دیگری همچون آموت بار وجود دارند که نمایندگی هایی را در شهر اصفهان دارند که می توانند خدمات ویژه ای را در باربری های مختلف از خود به اشتراک بگذارند.

ترددهای ضروری و غیر ضروری

از تمام افراد خواسته شد تا تردد های غیر ضروری نداشته باشند.اما تردد خودروهای مربوط به کادر درمان جایز خواهد بود و از طرح ترافیکی  شهر اصفهان پیروی نمی کند.وجود طرح ترافیکی اصفهان کمک بزرگی را به شهرداری شهر اصفهان کرده است تا بتواند ترافیک های سنگین و تردد های بی جا و غیر ضروری را کنترل کنند و تا حدودی از این ترافیک و آلودگی ها بکاهد.

همچنین وجود دوربین های هوشمند در خیابان‌های شهر اصفهان این امکان را ایجاد کرده است تا بدون خطاهای انسانی و همچنین بدون دخالت انسان در پلاک خوانی  خودروهایی که به طور غیر مجاز وارد طرح ترافیکی محدوده زوج و فرد شده اند را جریمه و اعمال قانون کرد.با دانستن نقشه محدوده در طرح ترافیکی  و همچنین دانستن ساعات طرح ترافیکی می توانید از اعمال قانون و جریمه خودرو خود پیشگیری کنید پس از قوانین پیروی کنید تا دچار مشکل نشوید.

, ,

مطالب مرتبط دیگر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.