انواع ترانزیت در حمل و نقل کالا

 ترانزیت به انتقال و جابه جایی کالایی که گمرگ نشده از گمرکی به گمرک دیگر اما با هماهنگی و تحت قوانین و نظارت گمرک است.
به عبارتی دیگر به انتقال و جابه جایی کالا و اقلام دیگر بین کشورهای مختلف ترانزیت گفته می‌شود.
اصولا به کالایی.که از سوی فروشنده ارسال شده است و در مسیر انتقال. قرار دارد و هنوز به خریدار نرسیده کالای ترانزیتی گفته می‌شود.

ترانزیت چیست؟

روشی بسیار مناسب برای کشورهایی است که توان تولید برخی کالاهای موردنیاز خود را ندارند و یا در تولید آن کم توان هستند. ترانزیت کالا یک فعالیت بین المللی است.

به همین دلیل هر کشوری برای انجام فعالیتهای  ترانزیتی باید خود را با قوانین آن وفق داده و از آنها پیروی کند.
و اما بازارهای بین المللی ترانزیتی بسیار رقابتی است و هر کشوری در تلاش است که برای موفقیت خود در بازارهای ترانزیتی کالا هزینه‌ها را به صورت رقابتی اعلام کند. .
چراکه هر کشوری که بتواند از توانایی های خود در. بازارهای بین لمللی کالا به خوبی استفاده کند و موفقیت کسب کند در واقع چرخه اقتصادی خود را با سود بسیار خوبی مواجه کرده کرد.
کشورهای مختلف با در نظر گرفتن مواردی از جمله هزینه ترانزیت بین المللی کالا وارد فعالیت‌های ترانزیتی با کشوری دیگر.خواهند شد بنابراین گزینه اصلح  برای همکاری با کشورهایی خواهد بود که هزینه کمتری به دنبال داشته باشد.

زیرا در کشوری که هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی کالا در آن زیاد باشد مزیت رقابتی خود را در ترانزیت بین المللی کالا از دست خواهد داد.

بسیاری از کشورها با توجه به موقعیت جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و. منابع طبیعی  که در آن ها. قرار دارد توانایی تولید یک سری از محصولات و کالاها را با تعداد بالا دارند. .
این تولید در صورتی که بیش از ظرفیت مصرف در آن کشور باشد می تواند با. صادرات به سایر .کشورها، به یکی از فرصت های درآمد زایی آن کشور تبدیل شود.
آن روی دیگر سکه نیز بحث واردات است زمانی که یک کشور در تولید یک یا چند محصول. ناتوان یا کم توان است و یا اینکه تولید آن محصول برای آن کشور صرفه اقتصادی ندارد، ناگزیر به ورادات .کالاهای مورد نیاز از سایر کشورهای تولید کننده آن دارد.

برخی از کشورها در موقعیت های استراتژیک قرار گرفته اند، به همین دلیل از از آن ها.به عنوان راه میانبری برای رسیدن کالا به مقصدهای.مورد نظر استفاده می شود.

ترانزیت خارجی

اگر در زمان جابه جایی و حمل و نقل کالا، تعداد کشورهای درگیر در این حمل و نقل سه کشور یا بیشتر باشد، به آن ترانزیت خارجی گفته می شود. یعنی کالا از مبدا تا مقصد سه کشور یا بیشتر را رد می کند.
در این کشورهای ترانزیتی، کالای وارد شده باید در زمان مشخص و از طریق مرزهای گمرکی مشخص برای ورود، وارد شده و در طی زمان مشخصی نیز از این کشورها خارج شود.

ترانزیت به خارجی

این امر به خارج یک مبدا و یک مقصد وجود دارد، یعنی طی آن کالای صادراتی از گمرک مبدا با یک ارسال به گمرک .مقصد که یک کشور خارجی .است، ارسال می شود.

گذرنامه در ترانزیت

برای هر گونه ورود و خروج به هر کشوری نیاز به گذرنامه. است. در رابطه با رانندگانی که فعالیتشان ترانزیت کالا است، اداره گذرنامه باید با استعلام گرفتن از سازمان حمل و نقل کشور مبنی بر درست بودن ادعای فرد جهت دادن گذرنامه. و دفترچه خروخ اقدام کند. .همچنین در این رابطه نیروی انتظامی وظیفه دارد تا برای رانندگان گواهی نامه بین المللی، پلاک ترانزیتی و دفترچه مالکیت صادر کند.

ترانزیت داخلی

اگر جابجایی کالایی بین دو گمرک در یک کشور باشد و این جابجایی .به خاطر انجام .تشریفات. گمرکی صورت. گرفته باشد، به آن ترانزیت داخلی گفته می شود.
۱-در ترانزیت داخلی در گمرک مبدا، ابتدا کالایی. که قرار است ترانزیت شود بررسی می شود. این بررسی به این منظور صورت می گیرد که کالای ارسالی با کالایی که از قبل اظهار شده است یکسان باشد. وچیزی غیر از کالای اظهار شده به آن اضافه. نشده باشد. در صورت دیدن مغایرت، کالای مورد نظر قاچاق محسوب می شود.

۲-کالای ترانزیت شده باید در زمانی که مشخص شده است به مقصد برسد.
در صورتی که که در طی این مدت زمان به گمرک مقصد وارد نشود، کالای قاچاق محسوب می شود. اما اگر کالا در طول مسیر دچار حادثه و. تصادف شده باشد، می توانند. با در دست داشتن جریمه نیروی انتظامی حداکثر تا مدت ۵ روز از تاریخ قید شده در پروانه، کالای خود را ترخیص کنند.

ترانزیت به داخل

زمانی که کالایی در یکی از گمرک های کشور وجود دارد، اما کارهای مربوط به ترخیص آن در گمرکی دیگر در همان کشور باید انجام شود، کالا را به گمرک دوم می فرستند. این جابجایی کالا بین دو گمرک در یک کشور را ترانزیت به داخل می گویند.

ترانزیت فرودگاه

ترانزیت فرودگاه زمانی انجام می‌شود که بین دو پرواز فاصله وجود داشته باشد به همین علت به آن فاصله بین دو پرواز نیز گفته می‌شود.
این امر داخل فرودگاه صورت می‌گیرد و از فرودگاه خارج نخواهد شد. امروزه با افزایش سفرهای هوایی و جابجایی کالا از طریق خطوط هوایی به دیگر کشورها، فاصله بین پروازها امری کاملا امری طبیعی است.

دو نوع ویزای فرودگاهی وجود دارد که شامل ویزای کوتاه مدت است که اعتبار آن نهایتا 1 الی چند ساعت است و اما نوع بعدی ویزای  بلند مدت  است که معمولا حداکثر تا 3 روز معتبر می باشد

مزایای ترانزیت در ایران

-موقعیت جغرافیایی ایران در مسیری قرار گرفته است که کریدورهای .حمل بار شمال- جنوب و درنتیجه برقراری ارتباط ترانزیتی کشورهای روسیه، اروپای شرقی ، مرکزی ، شمالی ، آسیای میانه و قفقازاز یک‌ سو و آسیای جنوبی، جنوب شرقی، خاور دور، اقیانوسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس .
همچنین وجود بنادری چون  شهید رجائی، امیرآباد و بندرانزلی ازجایگاه ویژه ای درمسیر ترانزیتی کریدور شمال – جنوب برخوردار بوده و علاوه بربنادر مذکور بنادر شهید باهنر، لنگه، بوشهر، چابهار، امام خمینی(ره) ونوشهر نیز از پتانسیلهای نقش آفرینی منحصر به خود برخوردار می‌باشند که  به عنوان یک مزیت برجسته برای ایران تلقی می شود.

-قرارگرفتن درمرکزیت جغرافیائی کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی اکو؛ این فرصت را برای ایران فراهم آورده است.تا بتواند. نقش فعالی در برقراری ارتباط تجاری و اقتصادی بین کشورهای .عضو اکو و کالاهای صادراتی و وارداتی کشورهای عضو داشته باشد.

– تخفیفات وتسهیلات گسترده جهت ترانزیت ازطریق ایران.مانند برخی از معافیت ها و تخفیفات درزمینه.هزینه های بندری وانبارداری
– وجود ظرفیت ها و.پتانسیلهای فراوان در بخشهای مختلف.حمل ونقلی کشور، افزایش کمی.و کیفی تجهیزات.و توسعه ظرفیت های جدید در زیرساختها و ناوگان ریلی ، جاده ای ، حمل و نقل دریایی و تجهیزات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور؛

, ,

مطالب مرتبط دیگر

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.