حمل و نقل بین المللی چیست؟

حمل و نقل بین المللی به معنای انتقال مسافر و یا کالا بین دو کشور است. این دو کشور ممکن است که مرزی زمینی، دریایی یا هوایی داشته باشند. حمل و نقل و توزیع نقش مهمی در تجارت بین المللی دارند.

لازم است شرکت‌ها روش صحیح حمل و نقل را برای اطمینان از کارایی و مقرون به .صرفه بودن بسته‌های خود انتخاب کنند.

عوامل مختلفی وجود دارد که بر تصمیم .شرکت در مورد نوع حمل و نقل تأثیر می‌گذارد. این عوامل می‌توانند. نیاز تجاری، کشور مقصد و نوع کالا باشند.

جاده، دریا، راه آهن و هوا چهار راه واردات و صادرات هستند. به عنوان اولین قدم .شرکت‌ها .باید تمام قسمت های پروژه خود را در نظر بگیرند و در مورد .آنچه باید توزیع شود از جمله اندازه، وزن و نوع کالاها آگاهی پیدا کنند.

به عنوان مثال، برای حمل  مواد غذایی یا .میوه، سرعت بسیار مهم است و انتخاب کوتاهترین و سریعترین راه مهم است..

هزینه ارسال یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است و به طرفین معامله بستگی دارد. مقصد، قانون کشورها، ارزش کالاها و خطر حمل ، عناصر دیگری هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

بنابراین کسی که می‌خواهد با حمل باربه شکل بین المللی تجارت کند، باید کیفیت، هزینه، زمان و شرایط را بسنجد تا انتخاب درستی بکند.

انواع سيستم هاي حمل و نقل

حمل و نقل ریلی

این روش نقش متوسطی در زمینه ی تجارت  حمل بار به صورت بین المللی را در بر دارد ، بنابراین در حمل بار به صورت عمومی  میتوان از امکانات راه آهن استفاده کرد.توسعه خطوط راه آهن نقش مهمی در زمینه ی پیشرفت نقل و انتقالات  بین المللی باردر بر دارد .

شرکت راه آهن در زمینه حمل بین المللی با توجه به امکانات موجود و در حال گسترش خود و بر اساس توافقنامه های منعقده، کلیه خدمات مربوط به حمل انواع کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی را از ایستگاه ها و مبادی مرزی کشور به کلیه ایستگاه های راه آهن کشورهای آسیای میانه، روسیه، اکراین با تعرفه SMGS و ترکیه، سوریه و عراق و کشورهای حوزه دریایی بالتیک برابر تعرفه های TEA انجام می دهد.

مزایای این روش:

کم هزینه می باشد

روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای جابجایی کالا است

حمل و نقل دریایی

این نوع حمل کالا در تجارت بین المللی حدودا 90 درصد این تجارت را تشکیل می دهد .. نقل و انتقال دریایی باردر این میزان به لحاظ تناژی حدودا شش میلیون تن از انواع کالاست كه تقريبا يك سوم آن را كالاهاي نفتي و يك سوم آن را كالاهاي فله و خشک و بقيه را كالاهاي غير فله تشكيل مي دهند.

از این رو بنظر می رسد که ارائه هرگونه خدمات مؤثر در زمینه حمل و نقل دریایی از پارامتر های لازم و مؤثر در انجام تجارت موفق و کارآمد بین المللی است. حمل بار به روش دریایی را می توان از ابزار اصلی توسعه تجارت و تأمین نیاز های بین المللی فعالان اقتصادی دانست.

ولیکن هزینه های حمل و نقل و حمل کالا بخش قابل توجهی از قیمت تمام شده کالا را برای مصرف کنندگان در بر دارد.

حمل و نقل زمینی

این روش را می توان در دو دسته بندی کرد:

  1. در محدوده ی یک کشور که داخلی نامیده می شود.
  2. بین دو یا چند کشور که  بین المللی نامیده می شود.

این نوع روش نیز مانند دیگر روش های جابه جایی بار در 3 بخش زیر.ساخت،.وسایل نقلیه و بهره برداری .به طور .کلی طبقه بندی می شود.وضعیت آب و هوا و ترافیک جاده ای نیز تآثیر بسزایی در سرعت عمل ،دقت و امنیت .این نوع حمل و نقل دارد.

همچنین سیاست هایی مانند عوارض جاده ای و امور مالیاتی. و مالیات سوخت در حمل بزرگراهی شامل فعالیت هایی است .که کنترل سیستم حمل و نقل را انجام می دهند. همانند دیگر فرایند های حمل کالا بارنامه صادر می شود.

حمل و نقل جاده ای

یکی از قدیمی ترین راه های حمل بار و کالا می باشد که از .نظر قیمت و سرعت جهت حمل بسیاری از کالاها مناسب است..به عنوان چند نمونه از این سرویس ها می توان استفاده از کامیون یخچالی و محمولات حجیم، ترانزیت کالا و ارسال کالا به صورت Door To Door را نام برد.سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای عهده دار وظایف دولت در این زمینه می باشد..

مزایای این روش :

کم هزینه است.

امکان استفاده از شبکه‌های گسترده جاده‌ای وجود دارد.

امکان برنامه ریزی حمل بار و ردیابی محل کالاها وجود دارد.

حمل و نقل هوایی

یکی از مطمئن ترین روشهای حمل باراست. در عصر حاضر که زمان ارزش فراوانی دارد و در کشور وسیعی مانند ایران که فواصل زیادی بین شهر ها وجود دارد‍‍، این روش نقش بسیار مهمی را در زمینه  بین المللی دارد. روش هوایی شامل اجاره هواپیما ، خدمات زمینی فرودگاه و رسیدن بسته ، کالا و یا کالا های مورد نظر در زمینه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی به مشتریان و یا سایر سرویس گیرنده ها و سرویس دهنده ها می باشد.

صنعت هوایی و هوانوردی کشور شامل ارگان های سازنده هواپیما، شرکت های اپراتور، دستگاه نظارتی،شرکت های تعمیر و نگهداری ،آموزش های خلبانی،مهمانداری و غیره می باشد..

مزایای این روش :

-اقلام را به سرعت در مسافت های طولانی تحویل دهید

-برای کالاهای حساس امنیت بالایی را ارائه دهید

شرایط نقل و انتقال بار

در ابتدا باید تعیین کنید که قرار است بار تا چه مسافتی برده شود. گاهی اوقات مسافت‌های طولانی از مسافت‌های کوتاه به‌صرفه‌تر است.

بررسی کنید که براساس مسافت بتوانید قیمت مناسب‌تری بپردازید. اینکه چگونه مسافت‌ها را با هم تلفیق کنیم، و از نظر بُعد مسافت، مسافت‌های داخلی و خارجی با هم فرق می‌کنند.

ماشین‌ها متفاوت‌اند؛ بعضی ماشین‌ها کِشنده‌های ضعیفی هستند و بعضی کِشنده‌های قوی. بعضی مواقع  برای مشتری مهم نیست که ماشین کهنه یا نامناسب باشد، اما در مقاصد خارجی ممکن نیست و ماشین باید مناسب ترانزیت مناسب باشد.

اگر بسته‌بندی بارها به‌گونه‌ای باشد که به خود کانتینر یا تریلی آسیب نزند، راننده تمایل بیشتری پیدا می‌کند با شما کار کند تا اینکه بسته‌بندی محصول بد باشد. بسته‌بندی هم در کرایه حمل تأثیر دارد و هم در فرایندهای حمل.

در ایران سوخت یارانه‌ای است و این یعنی گازوئیل با قیمت بسیار ارزانی عرضه می‌شود. اما قیمت جهانی همین سوخت چندین برابر قیمت فعلی ایران است. البته قیمت گازوئیل کمی از بنزین ارزان‌تر است.

شرایط و قیمت سوخت در کشورهای مختلف فرق می‌کند و ممکن است کرایه حمل شما بسیار زیاد بشود. بنابراین باید تمام این موارد را در نظر بگیرید.

, , , ,

مطالب مرتبط دیگر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.